وابستگی

 
وابستگی کودک
 
سوال1-با سلام پسری سه سال و هشت ماهه داریم که در مواقع حضور در مهمانیها و یا محیط بیرون مثل پارک ;با وجود حضور من و یا مادرش از ما فاصله نمیگیره و مشغول بازی نمیشه و مدام دنبال ما میگرده و استرس و نگرانی دوری یا نبود ما رو داره. این مشکل از زمانی شروع شد که وقتی سه سالش کامل شد مهد کودک ثبت نام کردیم و شروع خوبی داشت ولی بعد از سه روز مربی ها گفتن مدام گریه میکنه سراغ ما رو میگیره و بعد هم دیگه مهد نرفت .لطفا راهنمایی مون کنید . با تشکر
باسلام؛
چند نکته:
1) وقتی در خانه با او هستید لحظاتی و کم کم دقایقی او را ترک کنید. مثلاً بگویید می خواهم به آشپزخانه بروم فلان چیز را بردارم و بیایم و بروید و زود برگردید. کم کم این دقایق رفتن و آمدن را طولانی تر کنید. این بسیار آرام و ملایم و به تدریج باید صورت بگیرد. 
 
2) با او کمتر هم بازی شوید و بیشتر اسباب بازی ها یا وسایلی را جلویش بریزید تا خودش بازی کند. 
 
3) روابط اجتماعی و معاشرتهای خودتان را زیاد کنید. زیاد مهمانی بروید و فراوان مهمانی بدهید. 
 
4) وقتی در جمع قرار می گیرید اصلاً به پسرتان نگویید برو با اون بچه بازی کن بلکه او را رها کنید و بگذارید هر کاری دلش می خواهد بکند. ممکن است از اول تا آخر به شما بچسبد ولی اصلاً به او توجه نکنید. خود همین که می گویید چرا نمیری با بچه های دیگه بازی کنی خودش نوعی توجه است و او به واسطۀ این توجهی که می گیرد این رفتارش را ادامه می دهد.
 
5) در خانه هر چقدر که می توانید او را به حال خود رها کنید و جوری عمل کنید که انگار اصلاً وجود ندارد. گاهی ما وقتی فرزندمان مثلاً دارد راه می رود بی خودی صدایش می کنیم یا قربان صدقه اش می رویم یا او را بغل می کنیم و می بوسیم که این بسیار غلط است. 
 
6) گریه و جیغ و داد و بی تابی او هرگز نباید شما را از تصمیم تان منصرف کند. مثلاً اگر الان می خواهید از خانه بیرون بروید هر چقدر او جیغ و فریاد زد شما نباید از بیرون رفتن دست بکشید. 
در مورد مهدکودک نیز اولاً باید زمان آن را کوتاه در نظر می گرفتید مثلاً برای شروع روزی دو ساعت می رفت. ثانیاً اکنون که شروع کردید هرگز نباید با توجه به گریه و بیتابی او را به خانه برمی گرداندید. این بسیار کار اشتباهی بوده است چرا که او از این پس اموخته است که می تواند با گریه به هدف خود دست یابد. 
7)آوردن فرزند دوم بسیار در بهبود این وضعیت به شما کمک خواهد کرد. 
8) قایل به زمان باشید و منتظر نتیجۀ سریع و فوری نباشید اینها به شرط رعایت درست و کامل به مرور نتیجه می دهد و کلید کار همان رها کردن و بی توجهی و بی اعتنایی است و افزایش معاشرت هایتان.
 
برگرفته از سایت استاد حورایی  http://www.hooraei.com/
 
 
2-با سلام. دختري 5/5 ساله دارم كه به شدت به من وابسته است. به علت اينكه امسال بايستي پيش دبستاني 2 برود، چند جلسه اي او را به كلاسهاي تابستاني همان مهدكودك فرستادم. اما با واكنشهاي شديد اضطرابي مواجه شدم، حتي دل درد و حالت تهوع شديد قبل از رفتن مهدكودك. بنظر شما او را باز هم به كلاس ببرم و در پيش دبستاني ثبت نام كنم يا نه ؟ چون خيلي نگران سال آينده كه بايد كلاس اول برود هستم. لطفا بفرماييد براي خوب شدنش چه بايد بكنم؟

 

 

با سلام، 
بله او را به کلاس ببرید ولی با تدبیر و مدیریت مشکل را حل کنید، 
اولا هیچ مانعی ندارد بلکه خوب است که مادرش همراه او به مهد برود و مدتی در کنارش باشد تا کم کم به این فضای جدید عادت کند،
ثانیاً سعی کنید شبها زودتر بخوابد که خستگی و بی خوابی به مشکل اش اضافه نشود
ثالثاً مراقب باشید که هنگام حاضر شدن و فرستادنش به مهد خودتان باعث اضطراب و دلهره اش نشوید و مثلاً برای اینکه زود حاضر شود او را هول نکنید
رابعا قطعاً مرور زمان به شما کمک فراوانی خواهد کرد

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

پرورش هویت جنسی کودک
ادامه مطلب