سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر چيست؟

سونوگرافی داپلر برای اندازه گيری جريان خون و فشار خون استفاده می شود. در طی اين سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) استفاده می‌شود تا با گلبول‌های قرمز خون برخورد کنند و پس از بازگشت آن را به صورت سونوگرافی داپلر نشان دهند.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر می‌تواند سرعت جريان خون را اندازه گيری کند.

 

سونوگرافی داپلر به تشخيص مشکلات زير کمک می‌کند:

- لخته شدن خون

- عملکرد ضعيف وريدها در رگ پا (نارسايی‌های وريدی)

- نقص دريچه قلب و بيماری‌های مادرزادی قلبی

- انسداد شريانی

- کاهش گردن خون به پاها (بيماری عروق محيطی)

- عروق ورم کرده (آنوريسم)

- باريک شدن عروق مانند آنچه ممکن است در گردن افراد ايجاد شود (تنگی شريان کاروتيد)

 

تذکر: سونوگرافی داپلر يک ابزار مهم برای تشخيص انسداد رگ‌های خونی و يا کاهش سرعت جريان خون در رگ ها می‌باشد.

همان‌طور که می‌دانيد کاهش سرعت جريان خون و انسداد رگ‌های خونی می‌تواند منجر به بروز سکته مغزی و يا لخته شدن خون در وريدهای پا (ترومبوز وريد عمقی) شود و يا انسداد رگ ها در ناحيه ريه، مشکلی به نام آمبولی ريه ايجاد می‌کند.

 

تذکر: سونوگرافی داپلر ممکن است برای بررسی جريان خون جنين نيز انجام گيرد. به همين دليل در مادر باردار نيز اين سونوگرافی انجام می گيرد.

متخصص راديولوژی بايد بسيار ماهر باشد تا در طی مدت زمان محدود، هم تست سونوگرافی داپلر را از بيمار بگيرد و هم نتايج را به بهترين شکل تفسير کند

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می گيرد؟

متخصص سونوگرافی داپلر، وسيله‌ای را که به اندازه يک قالب صابون است، بر روی ناحيه خاصی از بدن (ناحيه‌ای که قرار است سونوگرافی داپلر بر روی آن انجام گيرد) قرار می‌دهد.

 

بدون هيچ گونه عمل تهاجمی و يا وارد شدن از طريق پوست اين کار صورت می گيرد. بنابراين مزيت مهم اين روش، امن بودن آن است.

 

پس از قرار گرفتن اين وسيله بر روی پوست بدن، متخصص آن را حرکت می‌دهد.

حرکت گلبول‌های خونی در رگ‌های فرد، سرعت برگشت امواج را تغيير می‌دهد و بر اساس بازگشت امواج فراصوت، دستگاه پردازشگر تصاويری را بر روی مانيتور ايجاد می‌کند که نشان دهنده جريان خون در فرد می ‌باشد.

 

اين آزمون می‌تواند روش جايگزينی برای روش‌های تهاجمی مانند آنژيوگرافی و ونوگرافی باشد. در طی اين دو روش ذکر شده، ماده رنگی به عروق خونی تزريق می‌شود تا تصاويری با اشعه X بدست آيد و طبق اين تصاوير مشکل فرد تشخيص داده می شود.

 

همچنين سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا ميزان آسيب به شريان ها را بررسی کند تا بر اساس ميزان صدمات وارده، اقدامات درمانی خاصی را انجام دهد.

لخته شدن خون در پا

چند نوع سونوگرافی داپلر وجود دارد که شامل موارد زير می باشد:

1- داپلر موج پيوسته و يا beside : اين نوع از سونوگرافی داپلر، در يکی از ويژگی های امواج صوتی تغيير ايجاد می کند تا از جريان خون درون رگ های خونی اطلاعات مناسبی را به پردازشگر مخابره کند. متخصص راديولوژی که سونوگرافی داپلر را انجام می دهد، به صدای توليد شده گوش می کند تا متوجه شود که خون در آن منطقه به خوبی جريان دارد و يا رگ مسدود و تنگ شده است. اين نوع از سونوگرافی داپلر در کنار تخت در بيمارستان انجام می گيرد و کافی است تا دستگاه قابل حمل آن در کنار تخت بيمار قرار بگيرد تا پزشک به سرعت از ميزان آسيب عروق خونی بيمار آگاه شود.

 

2- داپلر داپلکس: اين نوع از سونوگرافی داپلر از روش اولتراسوند استاندارد برای توليد تصوير از رگ های خونی و بافت های اطراف آن استفاده می کند. همچنين کامپيوتر، اصوات داپلر را به تصاوير تبديل می کند و از سرعت و جهت جريان خون درون رگ ها، به پزشک اطلاعات مناسبی را ارائه می دهد.

 

3- داپلر رنگی: اين نوع از سونوگرافی داپلر، از روش اولتراسوند استاندارد برای تهيه تصاوير از عروق خونی استفاده می کند. همچنين کامپيوتر اصوات داپلر را به رنگی تبديل می کند و سرعت و جهت جريان خون را درون رگ ها در اختيار پزشک قرار می دهد.

 

4- داپلر پاور: اين نوع سونوگرافی داپلر نوع خاصی از سونوگرافی داپلر رنگی می باشد. تصاويری را به دست می آورد که با داپلر رنگی استاندارد به سختی به دست می آيد و يا حتی به دست آوردن آن هم غيرممکن می باشد. اين نوع سونوگرافی اغلب برای ارزيابی جريان خون در عروق موجود در اندام های با بافت متراکم مورد استفاده قرار می گيرد.

 

چگونه می توان برای سونوگرافی داپلر اماده شد؟

برای به دست آوردن نتايج قابل قبول از سونوگرافی داپلر، توصيه می شود که از دو ساعت قبل از انجام آن، از مصرف هر گونه مواد حاوی نيکوتين (سيگار و قليان و ...) خودداری شود، زيرا نيکوتين سبب انقباض عروق خونی می شود و نتايج نادرستی را نشان می دهد.

 

تذکر: متخصص راديولوژی بايد بسيار ماهر باشد تا در طی مدت زمان محدود، هم تست سونوگرافی داپلر را از بيمار بگيرد و هم نتايج را به بهترين شکل تفسير کند.

 

تذکر : اگر نياز باشد که اين سونوگرافی بر روی کودک و يا نوزاد انجام گيرد، از انجا که نياز به آرامش بدن وجود دارد، بنابراين بايد کمی قبل از انجام سونوگرافی داپلر با صلاحديد پزشک، به کودک داروی بيهوشی و يا مسکن خورانده شود تا بدن او در هنگام انجام تست آرام باشد تا حرکات اضافی بدن او اختلالی را در انجام آزمايش وارد نکند.

 

يکی از مزيت های مهم سونوگرافی داپلر، غير تهاجمی بودن آن است و نسبت به آزمون هايی مانند ونوگرافی و انژيوگرافینيز سريع تر و ارزان تر می باشد.

 

در اين دو تست نياز به تزريق ماده حاجب می باشد که آنها را تهاجمی کرده است. اگر نتايج مناسبی از سونوگرافی داپلر به دست نيامد، در آن هنگام پزشک ونوگرافی و انژيوگرافی را تجويز می کند.

 

سونوگرافی داپلر را می توان با خيال راحت در طی دوران بارداری انجام داد، زيرا تا کنون تحقيقات مختلف نشان داده است هيچ گونه آسيبی به جنين وارد نمی شود.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

یاد دادن نظم به کودک
ادامه مطلب