وابستگی و مهد

سوال؟
آیا مهد برای قطع وابستگی خوبه؟ کودکم مهد رو خیلی دوست داشت الان دیگه نمیره و وقتی میبرمش گریه میکنه و بند نمیشه
من حتما باید باهاش برم مهد اونجا باشم تا بره با بچه ها بازی کنه و تو مهد هم بمن وابسته است؟
 
🔷همین 2 سئوال شما نشان میدهد که چقدر خانواده ها در جامعه ما رو به انحراف گذاشته اند ! انگار رفتن به مهد یک چیز درست و لازم و پرامتیاز است که اگر کودکی نرفت ، مشکل دار محسوب شود و بعد بگردیم دنبال علت !!! من بارها توضیح داده ام که فرستادن اطفال به مهد ، ظلمی ست در حق آنها. توضیح داده ام که بهترین مهد کودک ، آغوش امنیت بخش و عاطفه ساز مادر است حتی به مادران شاغلی که دچار این انحراف در کارکرد و نقش اساسی خود شده اند ، سفارش کرده ام که محیط کار را رها کنند و به مادری شان که بزرگترین کارکرد عالم است بپردازند . 
 
🔸طفل تا پیش از 4 سال ، باید در کنار مادرش باشد و از هر دور کردن وی از خود پرهیز کنید مهد یا هر کلاسی، که فرصت امنیت بخشی طفل را از حضور مادر به خطر بیاندازد ، غلط است
 
🔸و اگر به هر دلیلی برایشان ترک شغل مقدور نیست ، کودکانشان را به بستگانشان بسپارند تا طفل در خانه رشد کند ، آنوقت شما دنبال راه حلی هستید برای ستم کردن به کودک ؟! وقتی شما در عنوان شغل نوشته اید خانه دار ، چرا مشتاق و دلباخته مادری و تربیت برای طفل تان نیستید و بی هیچ ابایی مایلید او را به تربیت و مدیریت دیگرانی بسپارید که نتیجه ومقاصدش معلوم نیست ؟!
 
🔸 کودکان به مهد در ابتدای امر بدون شناخت نتایج آن است ، چون آنها همبازی می خواهند نه دوری از مادر . کودک شما الان هم مهد را می خواهد بشرطی که مادر باشد و بچه ها هم باشند ولی اگر قرار باشد همبازی بیاید و مادر دور شود ، کودک ناامن شده از خیر این امتیاز می گذرد اما اینکه کودک بخواهد با مادرش برود و بیاد و باشد ، معنی اش این است که تو مادر خوبی بوده ای که بودنت را طالب است ، و معنی اش وابستگی نیست . وابستگی وقتی ست که مادر هست و کودک برای بهره مندی از بازی و همبازی ها ، خودش را محروم کرده حاضر نیست یکی دو قدم از مادر دور شود می توانی از همان عاطفه مادری استفاده کنی و بدون نگران کردن کودک ، از او فاصله بگیری و بروی و بیایی
 
🔸🔹در خصوص وابستگی های کودک به چند نکته توجه کنید:
 ۱ - احساس نکنید با یک مسئله و معضل جدی روبرو شده اید و هرقدر آرامتر باشید موثر ترید
 ۲ - از هر گونه فشار ، توبیخ و تحقیر و تندی با کودک در جهت قطع وابستگی ، پرهیز کنید و بدانید که هیچ اثر مثبتی ندارد
 ۳ - میدان دهی کنیدو برای میدان دهی فقط زمینه های رفتار مستقل را فراهم کنید و برای پرداختن به رفتار مستقل فشار نیاورید ۴ - آمد و شد در محیط خانوادگی ، محافل ، تجمعات اجتماعی و عمومی مثل هیات و راهپیمایی یا حضور در مسجد و صف جماعت را برایش زمینه سازی کنید و بدانید که مهد کودک به هیچوجه محیط اجتماعی محسوب نمی شود
5-قبل از آنکه عاطفه و توجه بخواهد ، بدهید مقداری از این وابستگی هم بخاطر افزایش آگاهی های کودکان از خطراتی مثل شب و مرگ و گرگ و دوری و دزد و مثل اینهاست (در حدود سن 3 سالگی)
 
برگرفته از سایت مجتمع فرهنگی  شاهدان


مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

کندی در کارهای کودک
ادامه مطلب