مطالعه و کتابخوانی

سوال – اگر خانم یا آقایی در خانه بیکار باشد باید چکار کند؟ چه راه کارهایی پیشنهاد می کنید؟
پاسخ – اگر فرد شناختی از مفهوم خانواده داشته باشد، وقت خالی برایش معنایی ندارد. اگر ما میزان وقتی که پدر یا مادر باید برای بچه هایش صرف کند و میزان وقتی که بچه ها باید برای پدر و مادر صرف کند، بدانیم، دنبال وقت می گردیم و وقت اضافه نمی آوریم. پس شناخت نیازی که خانواده به ما دارد خیلی مهم است و الان نادیده گرفته شده است. وضعیت نامناسب مطالعه در کشور ما ناراحت کننده است. چرا کشور ما با داشتن فرهنگ اصیل ،ملی و مذهبی، وضعیت مطالعه اش ناراحت کننده است؟ چرا خانواده های ما اهل مطالعه نیستند یا کم هستند؟ ما خودمان چقدر اهل مطالعه هستیم و چه مقدار با دیگران در مورد کتاب های جدید و مطالعه ی آن صحبت می کنیم؟ ما چه مقدار کتاب در مورد شوهرداری و تربیت فرزند مطالعه می کنیم؟ شناخت نیازمند مطالعه است. 
ما در آمار مطالعه ،مطالعه ی کتب مذهبی و قرآن را جزو آمار مطالعه قرار می دهیم ولی این مطالعه باید همراه با تدبر در قرآن و دعاهای مفاتیح باشد.( یعنی قرآن را فقط بخاطر ثواب بردن نخوانیم، بلکه معنای آنرا درک کنیم و درآن تدبر کنیم.)
ما باید معنای دعاهایی را که می خوانیم بفهمیم. خانمی می گفت که ختم زیارت عاشورا گرفته که مادرش نمیرد .من در مورد معنای سجده ی زیارت عاشورا از ایشان پرسیدم ولی ایشان معنایش را نمی دانست. در سجده ی زیارت عاشورا داریم که سپاس شاکرین مخصوص توست آنهایی که در درگاه تو مهر شکر بر پیشانی شان خورده است بخاطر مصیب هایی که در زندگی شان آمده است. این خانم بخاطر مصیبتی که می خواست وارد شود ناشکری می کرد. پس اگر ما در دعاها و قرآن تدبر کنیم ، این می تواند جزو سرانه ی آمار مطالعه ما باشد. 
در چندین سال اخیر ما در حوزه ی کتاب متفاوت شده ایم .ما باید از تاریخ کشورمان خبردار شویم. امیرالمومنین در نامه ی 31 نهج البلاغه به امام حسن(ع) می فرماید که اگر چه من با گذشتگان زندگی نکرده ام ولی سرنوشت آنها را خوانده ام و خبر دارم و مثل این است که من با آنها زندگی کرده ام. بچه های ما نیاز دارند که از تاریخ اسلام ،اهل بیت و کشورمان مطلع شوند. کتاب های زیادی در مورد دفاع مقدس وجود دارد که برای جوانان الان مفید است. اگر کسی مطالعه ی کتاب داشته باشد، بشدت مصرف رسانه اش پایین می آید. گاهی اوقات ممکن است که بچه به سراغ کتاب نرود، ما می توانیم برای آنها کتاب بخوانیم. ما خیلی از داستان های تاریخی را از زبان پدر بزرگ و مادر بزرگ ها شنیده ایم. چرا پدر بزرگ ها همراه نوه هایشان کارتون تماشا می کنند؟ خوب است که پدربزرگ ها هم برایشان کتاب بخوانند و آنها را به پارک ببرند. 
یک نویسنده ی معروف ژاپنی کتابی منتشر کرده بود که کتابفروشی های ژاپن، یک هفته شبانه روزی کار می کردند و وقتی مردم کتاب را می خریدند با آن عکس می گرفتند و علامت پیروزی نشان می دادند و در عرض یک هفته ،یک میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفت. چرا ما نباید اهل مطالعه باشیم ؟ من سه تا از کتاب های این نویسنده مشهور را خواندم. و افسوس خوردم که ما چه نویسنده و چه کتاب های پرباری و پرهیجانی داریم ولی برای کتاب خریدن و خواندن صف نمی بندیم. گاهی یک نویسنده ی معروف کتابش چاپ می شود و بعد از سه سال، یک چاپ سه هزارتایی می خورد. چرا ؟ اگر ما کتاب را جزو زندگی مان قرار دهیم، جزو ابزار زندگی مان ببینیم و فرهنگ مطالعه را وارد زندگی مان کنیم ،مصرف رسانه بشدت کاهش پیدا می کند. 
خوب است که پدر و مادرها برنامه کارتون ها را تماشا کنند و ببینند که چه محتواهایی دارد. محتواهای آنها را با کتاب های خودمان مقایسه کنید. کتاب استادعشق زندگینامه ی پرفسور حسابی است که کتاب بسیار خوبی است و ما از خواندن آن لذت می بریم. در کنار کتاب های بوستان و گلستان می توان کتاب هایی مثل دا و پارک جاما را بخوانیم. قدر این گنجینه هایی را که در اختیار ماست بدانیم.


مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

خانواده آسمانی6
ادامه مطلب