احترام در آغاز تولد

احترام در آغاز تولد

احترام در آغاز تولّد

1 و 2. استراحت و نظافت

كودك بعد از تولّد، مانند بيمارى كه تازه از عمل جرّاحى فارغ شده، بيش از همه چيز به خواب و استراحت نياز دارد، به ويژه اين كه محيط قبل از تولّد او محيطى آرام و گرم بوده و تنها با صداى يكنواخت و منظّم قلب مادر آشنايى داشته است، بنابراين اگر بعد از تولّد در محيطى آرام و گرم به خصوص در كنار مادر قرار بگيرد و استراحت نمايد، بهترين شرايط رشد او فراهم مى شود، لذا بايد از بوسيدن، بغل گرفتن و هر كارى كه آرامش او را برهم مى زند، خوددارى كرد.

گريه ى طفل در اين دوران، معلول ناراحتى اوست كه بايد آن را برطرف كرد. پيغمبر اسلام ـ صلّى الله عليهوآلهوسلّم ـ فرمود:

«كودكان را براى گريه كردن كتك نزنيد (بلكه نيازشان را برطرف سازيد) زيرا گريه ى كودك تا چهار ماه شهادت به پروردگار جهان و يگانگى اوست.»[1]

والدين بايد در نظافت فرزندان خود بكوشند. پيامبر ـ صلّى الله عليهوآلهوسلّم ـ فرمود:

«كودكان را از چربى و كثافت تميز كنيد; زيرا شيطان آن را استشمام مى كند و كودك در خواب مى ترسد و بى تابى مى كند و فرشته ها ناراحت مى شوند.»[2]

 

3. آرامش

بعضى، از عكس العمل طبيعى كودك، در برابر شوخى هاى زشتى كه انجام مى دهند لذت مى برند، مثلا به كمر يا دست كودك زده و از ترسيدن ناگهانى و باز شدن سريع دست هاى او لذت مى برند! و يا او را به هوا پرتاب كرده و از ترسيدن او مى خندند، امّا اين عدّه از اثرات مخرب اين گونه كارهاى جاهلانه بر اعصاب او غافلند.

كودك از حدود چهار تا شش ماهگى، پدر و مادرش را مى شناسد و قيافه ى خندان و خوشرو را از قيافه ى خشن و گرفته تفكيك مى كند و عكس العمل مناسبى از خود نشان مى دهد. در برابر اخم اطرافيان به اصطلاح لب بر مى چيند. بعضى افراد نادان از اين عكس العمل طفل ـ كه در واقع اعلان ناراحتى از اين نحو برخورد است ـ لذت مى برند و اخم مى كنند تا طفل لب برچيده و آن ها بخندند!

بايد توجه داشت كه كودك، شعور، درك و احساس دارد و در طريق يك انسان كامل شدن گام بر مى دارد، لذا برخوردها و رفتار اطرافيان در او تأثير خواهد داشت، بنابراين بايد از هر كارى كه تأثير بدى داشته باشد، جداً خوددارى كرد و از به كار بردن كلمات زشت ولو به عنوان شوخى خوددارى نمود.[1]. بحارالانوار، ج 104، ص 103.

[2]. بحارالانوار، ج 104، ص 95.

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت سوم)
ادامه مطلب