نوردیده تالار گفتگو

موضوع بحث

⁣تکنیک های لازم برای تغییر در رفتارهای بد همسر

  maljan

موضوع بحث : ⁣تکنیک های لازم برای تغییر در رفتارهای بد همسر

واقعیت این است که نمی‌توانیم شخصیت همسرمان و یا هر کس دیگری را عوض کنیم اما می‌توانیم امید داشته باشیم که بعضی از رفتارهای جزئی اما آزارنده ی همسرمان را به مرور زمان و تلاش تغییر دهیم.
بعضی از این رفتارهای کوچک آزارنده با صمیمیت کلی بین زن و شوهر ارتباط مستقیمی دارند. مثلا همسر شما عادت دارد که وقتی وارد خانه می شود کیفش را گوشه ای می اندازد، لباس‌های کارش را هم روی مبل رها می‌کند و این مساله شما را که برای مرتب کردن خانه زحمت کشیده بودید ناراحت می‌کند.
شما باید به تدریج طرف مقابل‌تان را تمرین بدهید که ان‌گونه که شما انتظار دارید رفتار کند و مثلا سه ماه بعد همانی می شود که شما می‌خواهید.
روان‌شناسان رفتارگرا در آزمایشگاه حیوانات را تمرین می‌دهند که به ترتیب خاصی کا‌رهای معینی را انجام دهند ،مثلا موشها را تمرین می‌دهند که از یک مسیر پیچ در پیچ بگذرند و راه خود را پیدا کنند. موشها را در قفس مخصوص ازمایش می‌گذارند، موشها ابتدا بی هدف در مسیر تو در تو حرکت می‌کنند ، صبر می‌کنند تا موش به طور اتفاقی بخش کوچکی از مسیر تعیین شده را طی کند و بلافاصله به او پاداش می‌دهند ، مثلا تکه ای غذا. و این کار را آنقدر تکرار می‌کنند تا به تدریج کل مسیر را یاد بگیرد.
این روش حتی در مورد انسانها هم جواب می‌دهد.
مردم در هر سنی که باشند عاشق جایزه گرفتن هستند. این جایزه هر چیزی می‌تواند باشد اما بهترین جایزه توجه است . آدمها عاشق توجه گرفتن هستند.
شما باید حرکات همسرتان را زیر نظر بگیرید. تا وقتی که رفتار درست را انجام دهد صبور باشد. ممکن است مدتی طول بکشد و ممکن است فقط بخش کوچکی از آنچه را شما انتظار دارید انجام دهد. مثلا وارد خانه می شود، باز هم لباس‌هایش را روی مبل و تخت‌خواب می اندازد ، ولی شما صبر می‌کنید. وقتی مثلا یادش می‌ماند که کیفش را در کمد بگذارد بلافاصله او را تشویق می‌کنید. این تشویق هر چیزی می‌تواند باشد: خود را خوشحال نشان دهید، از او تشکر کنید ، خوراکی مورد علاقه اش را از یخچال بیاورید، در جایزه دادن خلاق باشید. وقتی این کارهای خوب کوچک را تشویق کنید و رفتارهای نامناسب را نادیده بگیرید بعد از مدتی می‌بینید که کل کاری را که می‌خواهید انجام می‌دهد.
البته این روش به نوعی دستکاری طرف مقابل است،
اما آیا غلط است؟ اتفاقا می‌خواهیم بگوییم که شما هم به همسرتان بیاموزید که شما را آموزش دهد تا طوری رفتار کنید که او می‌خواهد. اگر هر دو نفربه یکدیگر جایزه بدهند تا رفتاری را انجام دهد که او انتظار دارد ،بعد از چند سال هر دو یک رابطه عالی دارند که از آن راضی هستند.
منبع اطلاعات : https://fikala.com/dt?id=24کاربر گرامی برای ثبت نظر ابتدا باید وارد وارد شده و اگر ثبت نام نکرده اید ثبت نام کنید

تبلیغات